1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Stellantis i Toyota poszerzają współpracę
30 maja 2022

Toyota i Stellantis rozszerzają współpracę

Powstanie nowy użytkowy van z napędem konwencjonalnym i elektrycznym

Toyota Motor Europe (TME) postanowiła rozszerzyć swoją ofertę o dużego użytkowego vana. Samochód powstanie we współpracy z firmą Stellantis. Uzupełni ofertę kompaktowych i średniej wielkości vanów Toyoty i wzmocni gamę lekkich pojazdów użytkowych firmy Stellantis w Europie zgodnie z celami strategii Dare Forward 2030.

Toyota Motor Europe (TME) i Stellantis poinformowały o rozszerzeniu dotychczasowej współpracy i rozpoczęciu prac nad nowym dużym autem użytkowym. Będzie ono dostępne zarówno z napędem konwencjonalnym, jak i elektrycznym. Tym samym Toyota wkracza do największego i najbardziej lukratywnego segmentu samochodów dostawczych. Będzie to już trzeci użytkowy model (obok kompaktowego i średniej wielkości vana), który obejmie umowa między producentami.

Nowy duży samochód dostawczy będzie produkowany w zakładach Stellantis w Gliwicach w Polsce i w miejscowości Atessa we Włoszech. Auto trafi do sprzedaży w połowie 2024 roku.

„Objęcie umową z Toyotą trzeciego modelu potwierdza ogromne doświadczenie firmy Stellantis w produkcji pojazdów użytkowych oraz bateryjnych napędów elektrycznych do wszelkich typów pojazdów. Współpraca z Toyotą wzmacnia naszą pozycję lidera w Europie w zakresie lekkich aut użytkowych i bezemisyjnych samochodów oraz przybliża nas do realizacji naszego celu Dare Forward 2030, który zakłada, że staniemy się niekwestionowanym światowym liderem lekkich samochodów dostawczych pod względem technologii, produkcji, udziału w rynku i rentowności” – podkreślił Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis.

Współpraca dwóch firm – Stellantis i TME – rozpoczęła się w 2012 roku. Wtedy to w fabryce Stellantis Hordain we Francji rozpoczęła się produkcja średniej wielkości użytkowego vana Toyota PROACE. W 2019 roku dołączył do niego kompaktowy model PROACE CITY produkowany w fabryce Stellantis w Vigo w Hiszpanii. Nowy projekt pogłębi współpracę między TME i Stellantis, umożliwiając Toyocie skompletowanie pełnej gamy lekkich samochodów dostawczych w Europie, a jednocześnie pozwalając obu firmom czerpać korzyści z optymalizacji kosztów rozwoju i produkcji.

„Cieszymy się, że możemy rozszerzyć to udane partnerstwo poprzez wprowadzenie do naszej gamy dużego samochodu dostawczego, który odegra ważną rolę jako uzupełnienie naszej oferty samochodów użytkowych dla europejskich klientów Toyoty. Wraz z pick-upem Hilux, średniej wielkości vanem PROACE i kompaktowym vanem PROACE CITY, nowy samochód dostawczy wpisuje się w cele Toyoty w zakresie rozwoju gamy lekkich pojazdów użytkowych” – zaznaczył Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

„To dla nas wspaniała wiadomość i tak naprawdę naturalny, kolejny krok w rozwoju biznesu LCV. Przez ostatnie lata sukcesywnie budowaliśmy swoją pozycję na rynku samochodów użytkowych, teraz przyszedł czas na segment największy, czyli HDV. Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do wprowadzenia największego vana, zatem będzie to dla TCE i naszych dealerów doskonała możliwość dalszego rozwoju biznesu” – dodał Tomasz Suliga, Regional LCV Manager Toyota Central Europe.