1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Yaris najpopularniejszym autem miejskim na świecie w 2022 roku
22-03-2023

Yaris najpopularniejszym miejskim samochodem na świecie w 2022 roku

Model Toyoty utrzymuje pozycję lidera segmentu trzeci rok z rzędu
W 2022 roku największą globalną sprzedaż ze wszystkich aut miejskich zanotował Yaris. Model Toyoty trzeci rok z rzędu zajął pierwsze miejsce w segmencie. Obok Yarisa liderami swoich segmentów są Corolla, RAV4 i Camry. W zestawieniu najpopularniejszych samochodów na świecie modele te uplasowały się odpowiednio na pierwszym, drugim i szóstym miejscu.

W 2022 roku najpopularniejszym miejskim autem w Polsce (i drugim najczęściej wybieranym samochodem, zaraz po Corolli) był Yaris. W Europie miejski hatchback był w ubiegłym roku najlepiej sprzedającym się modelem Toyoty i siódmym najpopularniejszym autem osobowym.

Łącznie na całym świecie w 2022 roku sprzedano 483 175 Yarisów. Był to najlepszy wynik ze wszystkich aut miejskich – aż o 64% wyższy od sprzedaży drugiego najpopularniejszego samochodu tego typu.

Samochody miały pięciokrotnie pokonać trasę o długości 11,9 km, wytyczoną ulicami Poznania. Przejazdy po suchej nawierzchni w temperaturze kilku stopni powyżej zera zajmowały im średnio około 33 minuty.

Najpopularniejsze auto miejskie na świecie

Czwarta generacja Toyoty Yaris zadebiutowała na rynku w 2020 roku i od razu awansowała na pierwsze miejsce w segmencie B. Klienci kupili wówczas 458 578 egz. tego modelu. W 2021 roku sprzedaż tego samochodu sięgnęła niemal 540 000 egz., a udział w segmencie wyniósł 7,4%. Co więcej, model ten został wybrany Europejskim Samochodem Roku 2021.

Zbudowany na platformie GA-B Yaris charakteryzuje się doskonałymi właściwościami jezdnymi. Zarówno napęd hybrydowy czwartej generacji, jak i konwencjonalny silnik 1.5 wyróżniają się pod względem wydajności, elastyczności i kultury pracy. Auto z napędem hybrydowym 1.5 o łącznej mocy 116 KM rozpędza się od 0 do 100 km/h w 9,7 s, a jego średnie zużycie paliwa wynosi od 3,8 l/100 km.

W testach Euro NCAP Yaris zdobył 5 gwiazdek, co potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa tego samochodu. Miejski hatchback został też wyposażony w komplet systemów bezpieczeństwa Toyota Safety Sense 2.5, takich jak m.in.:

  • układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach,
  • wspomaganie kierownicy w razie ryzyka zderzenia,
  • inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC),
  • układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów.

Cztery modele Toyoty liderami w swoich segmentach

Toyota od lat dominuje na światowym rynku motoryzacyjnym, co znajduje odzwierciedlenie również w wynikach jej kluczowych modeli. W 2022 roku pierwsze miejsce pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy zajęła Corolla, a tuż za nią znalazł się RAV4.

Obok wspomnianych wyżej modeli liderem segmentu w 2022 roku była także Toyota Camry, której globalna sprzedaż sięgnęła liczby 669 968 egz. Camry utrzymuje pozycję lidera aut średniej wielkości od wielu lat. Sedan Toyoty cieszy się szczególną popularnością w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2022 roku był drugim najpopularniejszym samochodem osobowym, ustępując jedynie RAV4.

Więcej informacji na temat najpopularniejszych na świecie samochodów miejskich i średniej wielkości w 2022 roku jest dostępnych na:

https://www.focus2move.com/world-best-selling-small-cars-2018/

https://www.focus2move.com/world-best-selling-mid-size-cars/